MZ Velečevo-Dubočani osvojila prvu nagradu u projektu kompostiranja bio-otpada

posted in: Arhiva | 0

Dodjelom nagrada najuspješnijim mjesnim zajednicama na području regije Bihać, okončan je projekat „Kompostiranje bio-otpada na području regije Bihać-2014“, kojeg je Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona već drugu godinu za redom uspješno implementiralo. Svečano proglašenje 27 najuspješnijih mjesnih zajednica održano je jučer u hotelu „Opal“ u Bihaću, a događaju su pored predstavnika mjesnih zajednica prisustvovali predstavnici svih osam općina Unsko-sanskog kantona i općine Drvar. Nagrade su dodjeljene za sve općine za osvojeno prvo mjesto u iznosu od 2.000 KM, za drugo mjesto 1.500 KM i treće mjesto 1.000 KM, odnosno ukupni fond nagrada koje je obezbijedilo Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliš je 40.500 KM. Poredak mjesnih zajednica na području općine Ključ je sljedeći: prvo mjesto je osvojila MZ Velečevo-Dubočani, drugo MZ Biljani a treće MZ Zgon-Crljeni. 

Dobijena novčana sredstva mjesne zajednice će morati utrošiti na način da ista vrate u okoliš.Kako je već navedeno projekat se implementira već drugu godinu za redom. Cilj projekta „Kompostiranje bio-otpada na području regije Bihać-2014.“ je smanjenje bio-otpada u ukupnoj količini komunalnog otpada na području svake od osam općina Unsko-sanskog kantona i općine Drvar, čime se značajno trebaju reducirati količine otpada koje se odvoze na postojeća općinska odlagališta, a u budućnosti i na regionalno odlagalište otpada, te na taj način produžiti životni vijek deponija. Glavna aktivnost projekta bila je takmičenje mjesnih zajednica na području svake od devet općina u broju izgrađenih kompostanja. Kako je istakla ministrica Sinha Kurbegović ovo je jedan od najuspješnijih projekata kojeg je razvilo i implementira Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša.