Općina Ključ podijelila aparate za mjerenje vlažnosti tla uzgajivačima malina i aronije

U okviru projekta Migracije i razvoj 1 i 2, nakon uspješno implementiranih projekata podizanja zasada aronije i malina, preostali ušteđeni novac, te dodatna novčana sredstva od donatora, pomogli su općini Ključ i općinskim službama da izvrše nabavku aparata za mjerenje vlažnosti tla, koje su danas podijelili korisnicima programa.

Tako je nabavljeno 35 aparata IRROMETER za mjerenje vlažnosti tla za proizvođače malina i aronije koji su danas i podijeljeni krajnjim korisnicima. Općinska poljoprivredna služba korisnicima je pojasnila tehničku upotrebu aparata za mjerenje vlažnosti u zemlji, te pojasnili da su se odlučili iskoristiti sredstva za ovu namjenu, kako bi proizvođačima maline i aronije olakšala uzgoj u sušnim periodima i upotpunila projekat nabavkom ovih aparata. Inače, tržišna vrijednost jednog komada ovakvog aparata za mjerenje vlažnosti u zemljištu iznosi 200,00 KM. U okviru projekta Migracije i razvoj na području ključke općine dvadeset i pet korisnika zasadilo je po dva dunuma aronije, a desetero korisnika po dva dunuma malina. Općina je od ovih sredstava izvršila i nabavku terenske laboratorije za analizu zemljišta za najbitnije sastojke (azota, kalija i fosfora) koja će u budućem periodu višestruko biti od pomoći poljoprivrednim proizvođačima općine Ključ. Bitno je napomenuti da su donatori za oba ova projekta UNDP, Ministarstvo za ljudska prva i izbjeglice BiH, Švicarska Vlada, te su oba projekta sufinansirana od strane Općine Ključ, te građana koji žive u dijaspori, a koji su svojim sredstvima pomogli krajnjim korisnicima u nabavci adekvatne opreme u sklopu projekta za uzgoj malina i aronije.

Amir Hadžić, savjetnik Općinskog načelnika Općine Ključ za privredu, razvoj i investicije:

Izvor: www.media-kljuc.ba