23. 11. 2013.

Svečana akademija u povodu Dana državnosti

U petak 22.11.2013.godine održana je Svečana akademija u povodu 25.novembra Dana državnosti. Akademija je održana u Sali Općinskog vijeća uz prisustvo predstavnika javnog, kulturnog i političkog života općine Ključ kao i brojnih građana. Značaj obilježavanja 25.novembra za opstanak naše zemlje, kao i značaj osnivačke skupštine ZAVNOBIH-a koja je održana 25.11.1943. god. u Mrkonjić Gradu,  koja je postavila temelje savremene državnosti naše države, istakao je u svom obraćanju Predsjedavajući Općinskog vijeća Fahrudin Ćemal.

Pored čestitki za Dan državnosti iskazano je i žaljenje što se ovaj praznik obilježava samo na teritoriji Federacije BiH, odnosno u jednom njenom dijelu, a ne na podrčju cijele države kako to ovaj datum i zaslužuje.  Ključani 25.novembra, pored Dana državnosti obilježavaju i godišnjucu formiranja 17. Viteške krajiške brdske brigade. Povodom 21. Godišnjice formiranja ove brigade prisutnima se obratio Salko Karajlić , jedan od komandanata ove brigade, koji je  evocirao uspomene na njene pripadnike i na ratnih put i uspjehe ove brigade. U Pkulturno-umjetničkom dijelu  programa učestovali  su učenici dramske sekcije Mješovite srednje škole Ključ, Melisa Pajić učenica muzičke škole i članice horske sekcije KUD-a“Stari grad“ Ključ uz pratnju profesoar Almira Dupanovića.  Nakon Akademije, delegacije općine Ključ, zvanice i prisutni posjetili su spomen obilježje  na Trgu Alije Izetbegovića. Općinska delegacija predvođena Načelnikom prof. Nedžadom Zukanovićem položila je cvijeće na spomen obilježje. Ovom prilikom načelnik Zukanović je u svom kratkom obraćanju istakao je važnost i značaj Dana državnosti te uputio čestitku građanima Ključa u povodu Dana državnosti naše zemlje.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]