ŠPD Unsko Sanske šume kupile DI Sanicu

posted in: Dijaspora | 0

Za Sanicu, Saničane, općinu Ključ ali i cijeli kanton slijede bolji dani. Šumsko privredno društvo Unsko-sanske šume kupilo je danas Drvnu industriju Sanica. Naime, danas je u Sudu u Bihaću upriličeno otvaranje ponuda u predmetu prodaje Drvne industrije Sanica. Kako nam je kazao općinski načelnik prof. Nedžad Zukanović najbolji ponuđač bile su Unsko sanske šume koje su kupile DI Sanicu. Spremnost da preuzmu DI Sanicu već ranije iskazale su Vlada Unsko-sanskog kantona i Unsko-sanske šume. Činu otvaranja ponuda, prisustvovali su i bivši uposlenici DI Sanice koji nisu krile oduševljenje ovim ishodom.

Da podsjetimo, nakon što je Skupština Unsko-sanskog kantona dala saglasnost za prodaju DI Sanice, raspisan je javni poziv ponuđačima. Svoju namjeru da pokrene ovo preduzeće već odavno su iskazale Unsko-sanske šume, koje će nakon preuzimanja DI Sanice istu registrovati kao zavisno društvo u okviru ŠPD-a te pokrenuti proizvodnju.Ovu namjeru podržala je i vlada kantona čime je pokazala opredijeljenost izvršne i zakonodavne vlasti kantona da kupovinom preduzeća putem USK šuma sačuva i ponovo pokrene proizvodnju u DI Sanica i otvori značajan broj radnih mjesta. Fabrika u Sanici ostala je netaknuta od njenog gašenja krajem 2008. g. te za njeno pokretanje ne treba mnogo ulaganja. Ne treba ni isticati koliki je značaj da se ponovo pokrene proizvodnja u DI Sanici, preduzeću koje je nekad bilo nosilac ekonomskog razvoja Sanice i općine Ključ.
 
Prilog Radio Ključ