Novčana pomoć za 25 porodica od Federalnog Fonda za pomoć nastradalim u poplavama

Federalni fond za pomoć nastradalim područjima od prirodne nesreće poplave na teritoriji FBiH doznačio je općini Ključ 37.247,32 KM. Većina sredstava utrošena je na sanaciju pet klizišta, dok je preostali neutrošeni dio u iznosu od 18.834,99 KM raspopređen na dvadeset i pet korisnika koji su bili pogođeni majskim poplavama. Novčana sredstva od po 500,00 KM dobiće prvih 25 porodica sa rang liste koju je utvrdila općina Ključ prema ranije donesenom pravilniku. Općina Ključ će nastaviti vršiti dodjelu novčanih sredstava na ovoj rang listi po dobivanju dodatnih sredstava iz Federalnog fonda.

Podsjećamo da je u poplavama bilo pogođeno 87 objekata od čega tri objekta pripadaju Islamskoj vjerskoj zajednici Ključ. Svi vlasnici oštećenih objekata su već po jednom dobili jednokratnu novčanu pomoć od po 500,00 KM od općine Ključ (koja je sredstva dobila od Vlade USK-a). Pomoć stanovništvu pogođenim poplavama u više navrata je pomagano od strane mnogih. Tako je i Crveni križ općine Ključ u dva navrata isplaćivao novčana sredstva koja su oni prema svojim kriterijima dodjeljivali odabranim korisnicima. Od strane Rotary kluba iz Bihaća u dva navrata dijeljena je pomoć. Tako je osamnaest socijalno ugroženih i poplavljenih porodica dobilo peć na čvrsto gorivo, a tih istih osamnaest porodica dobiće i po pet metara ogrijevnog drva. Rotary klub je u Donjem Kamičku za poplavljene domove donirao laminatne podove sa svim neophodnim materijalom. Danas su u zgradi općine Ključ, tačnije u Službi civilne zaštite svih dvadeset i pet korisnika potpisali triparitarne ugovore o novčanoj pomoći u spomenutom iznosu, a već sutra (četvrtak 8.1.'15.) općinski načelnik prof. Nedžad Zukanović će ugovore odnijeti na potpis u Sarajevo u Fond za pomoć. Sredstva će korisnicima biti na rapsolaganju u petak, od toga 70% iznosa biće im isplaćeno odmah, dok će preostalih 30% biti isplaćeno po pravdanju računa kao dokaz za nabavku neophodnog namještaja u Službi civilne zaštite općine Ključ.

Izvor: www.media-kljuc.ba