Nova Nada za bolju sadašnjost i budućnost: Dijaspora iz Skandinavije pomaže djeci BiH

posted in: Dijaspora | 0

Humana grupa ljudi bh. porijekla koji žive u zemljama Skandinavije osnovali su udruženje "Nova Nada" prije sedam godina. Tokom tog perioda pomagali su brojnim građanima naše zemlje, prvenstveno djeci bez roditelja i djeci s poteškoćama u razvoju.Ovi ljudi su otišli iz rodnog mjesta, ali nikada nisu zaboravili na one koji su ostali u njemu. "Većina nas ovdje u ljetnjem periodu putuje u BiH na odmor kako bi posjetili familiju i prijatelje koji još uvijek dole žive. Ta putovanja nisu samo odmor već su i humanitarnog karaktera jer svi mi pomažemo nekog našeg dedu, nanu, tetku, daidžu, amidžu, prijatelje i ostale. Poslije nekoliko takvih putovanja došli smo u kontakt sa institucijama koje pomažu djecu bez roditelja i djecu sa poteškoćama u razvoju.

Te institucije možete naći u svim gradovima BiH. Međutim situacija i uslovi u većini njih je katastrofalna, pomoć koju dobijaju od države je minimalna i skoro da su prepušteni sami sebi. Prije sedam godina mi iz odbora Nove Nade smo se sastali i dogovorili da pokušamo pomoći toj djeci neovisno od pomoći koju dobijaju od države", rekao nam je o počecima Muhamed Šehić, predsjednik udruženja.Pomoć najugroženijim ljudima tokom poplava. Organizaciju su osnovali 2009. godine u Fredrikstadu sa željom da bude most između naših sugrađana u Skandinaviji i ustanova koje pomažu djeci u BiH. Razlog zbog kojeg su pokrenuli organizaciju jeste činjenica da se pomoć može direktno isporučiti ustanovama i to im je garancija da će sva pomoć stići onima kojima je namijenjena i potrebna. "U početku je naša pomoć išla djeci u institucije USK-na i to njih 77 koja su smještena u Ključu, Sanskom Mostu, Bosanskom Petrovcu, Bihaću, Cazinu, Bosanskoj Krupi i Velikoj Kladuši.

U to vrijeme smo bili ovisni o Crvenom križu Ključ jer da biste nešto uvezli na humanitarnoj osnovi morali ste ići preko njih. Međutim, ta saradnja tokom vremena je postala teška i komplikovana tako da smo odlučili osnovati i registrovati našu Humanitarnu organizaciju u BiH što smo i uradili 09.11.2012. godine. S registracijom Nove Nade u BiH nam se otvorila mogućnost da proširimo područja koja bi pomagali", rekao je Šehić. Kada su dobili potrebne dozvole odmah su uvezli pomoć u Tuzlu, Mostar, Pazarić i Travnik. No, ubrzo su došle velike poplave koje su zahvatile jednu trećinu teritorije BiH i pomoć je bila potrebna svima.

"Svi smo mi bili svjedoci gledajući preko TV kakve su strahote i štete nastale tom vodenom masom koja je nosila sve pred sobom. Većina ljudi sa tih područja koji su se vratili na svoja ognjišta poslije onog nesretnog rata iz 90-ih popravili su svoje kuće, počeli živjeti normalno koliko je to bilo moguće, međutim u roku od nekoliko sati ponovo su sve izgubili. Mi iz Nove Nade smo reagovali isti dan", rekao je Šehić. Otvorili su krizne centre u Oslu, Bergenu, Trondheimu i Kristiansandu gdje svi koji su htjeli mogli donijeti materijalne donacije. Te donacije su se ogledale u odjeći, obući, sredstvima za higijenu i dezinfekciju, hranu, vodu i ostalim potrepštinama. Dobili su i nekoliko novčanih donacije koje su iskoristili za plaćanje prijevoza stvari u BiH. U roku od sedam dana 12 velikih šlepera je stiglo u najugroženija područja naše zemlje. Sanitetsko vozilo za bolnicu u Srebrenici.

Svake godine su i u Srebrenici gdje njihovi volonteri dijele vodu, voće i sokove za učesnike Marša Mira.  "U augustu prošle godine dobili smo jedno ambulantno vozilo s kompletnom opremom koje smo donirali bolnici Općine Srebrenica. Pomagali smo i izbjeglice na granici sa Srbijom. Oni su tu bili već nekoliko dana iscrpljeni i umorni od dugog putovanja i neizvjesnosti gdje će dalje. Te su izbjeglice ostavile na nas veliki utisak i vratile nas u ono kroz što smo mi prošli prije 20 i nešto godina", kazao je Šehić.  Trenutno provode akciju "Zajedno za dječiji osmijeh" koju su pokrenuli prije dva mjeseca sa BH Fanatikosima. Podijelili su paketiće djeci koja bi ostala bez njih jer njihovi roditelji i staratelji im nisu mogli "kupiti" ovu radost. Posjetili su brojne ustanove od Pazarića, preko Novog Travnika, Maglaja, Srebrenice, Bratunca, Zvornika, Tuzle, Modriče do Lukavca.

Osim ustanova koje zbrinjavaju djecu, posjetili su i socijalno ugrožene porodice kojima su podijelili pakete pomoći. "Sljedeća akcija koju imamo u planu će biti krajem marta ili početkom aprila, a namijenjena je Domu zdravlja Ključ i Kantonalnoj bolnici u Bihaću. Do sad imamo prikupljeno jedno sanitetsko vozilo u odličnom stanju sa kompletnom opremom, jedan ultrazvuk, dva rentgen aparata i dosta invalidskih pomagala. Od našeg osnivanja do danas smo uspjeli poslati 36 isporuka (velikih šlepera sa stvarima) sa raznovrsnom pomoći na područje cijele BiH", kazao je Šehić. Organizacija Nova Nada ima oko 300 članova koji svoj doprinos daju na volonterskoj bazi i rade s velikim srcem kako bi pomogli Bosancima i Hercegovcima.

Izvor: www.klix.ba