Ključki poljoprivrednici održali mirne proteste

Poljoprivredni proizvođači općine Ključ okupljeni oko Udruženja poljoprivrednika “Ključka dolina” danas su izašli na ulice i sa oko 40 traktora blokirali glavnu ulicu od zgrade Općine do Doma kulture u Ključu. Razlog održavanja ovih, kako je na skupu istaknuto, mirnih protesta je kašnjenje sa isplatama premija sa federalnog i kantonalnog nivoa.

Senad Bilajac, predsjednik Udruženja je okupljenima pročitao zahtjeve poljoprivrednika.

1.Isplata zaostalih premija iz 2014. godine sa federalnog nivoa:

-premija za mlijeko;

-premija za junice;

-premija za tovnu junad.

2.Isplata za IV kvartal 2015. godine (federalne premije): premije za mlijeko.

3.Isplata kantonalnih premija do 30.05.2016 godine.

Ključki poljoprivrednici su istaknuli da se nalaze u veoma teškom položaju i da im kašnjenja navedenih premija dodatno komplikuju njihvu tešku borbu za egzistenciju. Ukoliko ne budu ispunjeni navedeni zahtjevi za naredni period najavljene su radikalnije mjere, jer oni više ne mogu čekati.

Tokom skupa je istaknuto da protesti nisu usmjereni protiv općine Ključ, te da poljoprivrednici imaju izuzetno dobru saradnju sa Općinskim službama, a svoju podršku ključkim poljoprivrednicima dao je i Općinski načelnik Nedžad Zukanović koji je i prisustvovao skupu.

Inače mirni protesti poljoprivrednih proizvođača održani su u svim općinama USK-a osim Sanskog Mosta.

Izvor:media-kljuc.ba