Obilježen Dan Zlatnih ljiljana, Dan logoraša Bosne i Hercegovine i Dan pobjede nad fašizmom

posted in: Arhiva | 0

9. maj je u našoj zemlji izuzetno značajan dan. Dan koji se obilježava kao Dan Zlatnih ljiljana, Dan logoraša Bosne i Hercegovine, ali i Dan pobjede nad fašizmom. Zlatni ljiljan je najveće ratno odlikovanje Armije Republike Bosne i Hercegovine za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini. Dodjeljivao se vojnicima i oficirima za najsmjelije, najhrabrije i najtaktičnije podvige protiv agresora. Neki od boraca za svoju pokazanu hrabrost odlikovani su posthumno. Ovaj dan se obilježava i kao Dan logoraša, pa svima koji su prošli kroz nehuman tretman od strane agresora iskazano je danas duboko poštovanje i zahvala za sve ono što su žrtvovali na putu oslobođenja i izgradnje moderne nam domovine. Tim povodom položeno je cvijeće na Centralnom šehidskom mezarju u Ključu i Trgu Alije Izetbegović.Ovog datuma Evropa je oslobođena od fašizma pa se i međunarodno slavi pobjeda slobode, mira i tolerancije. Zbog toga, obilježen je i Dan pobjede nad fašizmom posjetom Partizanskog groblja u Ključu. Vjerujemo da je budućnost Bosne i Hercegovine da se razvija i napreduje unutar granica EU.Nadamo se da će budućnost donijeti svima svjetlo pravde i nade da se fašizam, u bilo kom obliku, nikad više neće ponoviti.