Demonstrirane mogućnosti doniranih vatrogasnih vozila

posted in: Dijaspora | 0

Višegodišnja saradnja između norveške komune Vinje i općine Ključ, koja je nastala prvenstveno zahvaljujući bliskim odnosima norvežana sa bosankohercegovačkim porodicama koje su se nastanile u ovoj komuni, nastavljena je i ove godine kroz projekat opremanja vatrogasne jedinice Ključ. Naime, ključkim vatrogascima donirana su dva interventna višenamjenska vozila.

Tim povodom jučer je izvedena i pokazna vježba korištenja vozila i opreme od strane norveških vatrogasaca i Nihada Sijamhodžića koji živi i radi u Norveškoj komuni Vinje i jedan je od najzaslužnijih što je ova značajna donacija došla u ruke ključkim vatrogascima. Tokom vježbe pokazane su mogućnosti vozila i obuka u rukovanju ovom opremom koju su demonstrirali norveški vatrogasci kako bi pokazali svojim domaćim kolegama mogućnosti ovih vozila. Organizovana je simulacija rezanja automobila i spašavanje stradalih te zahvat vode sa hidranta i iz rijeke.“Poslije prošlogodišnjih katastrofa koje su se desile u Bosni Hercegovini, shvatili smo da nam vatrogasna jedinica, to jest civilna zaštita mora biti opremljenija, te s toga moramo biti i opremljeniji i spremniji da bolje odgovorimo svim sličnim izazovima u buduće. Mi smo u prilici da preogovoramo o nabavci i jednog auta, cisterne za naše potrebe, jer sad pored svih navalnih vozila koje imamo neophodna nam je i veća cisterna kako bi upotpunili vozni park vatrogasne jedinice – kazao je ovom prilikom općinski načelnik Nedžad Zukanović.

More text goes here.