Na Crljenima otvorena manifestacija “Dani otpora agresoru”

posted in: Arhiva | 0

U nedjelju je na Crljenima započelo obilježavanje tradicionalne manifestacije „Dani otpora agresoru“, koja za cilj ima prisjećanje na stradanja Bošnjaka, ali i na herojske dane otpora 1992. godine. Na spomen-česmi, podignutoj u znak sjećanja na šehide sela Crljeni, položeno je cvijeće, proučena Fatiha i održan sat historije, kako bi se prisutni prisjetili događaja koji su počeli 26. maja 1992. godine. 

Ovoj manifestaciji, pored brojnih građana, prisustvuju i predstavnici javnog života općine, kako bi se svi zajedno prisjetili i očuvali sjećanje na dane herojske borbe i odali dužno poštovanje onima koji su svoj život dali za slobodu Bosne i Hercegovine.U ovom mjestu su slabo naoružani mještani 26. maja 1992. godine uspjeli zarobiti vod agresorske vojske, koji je imao zadatak da napadne Crljene i time na području Ključa isprovocira šire etničke sukobe.

 

O prisjećanju na te dane u izjavi mještanina Jusufa Omerovića: