Humani ljudi pomažu rad udomiteljskih kuća u Ključu

posted in: Dijaspora | 0

Socijalno pedagoška životna zajednica u Ključu sastoji se od dvije udomiteljske kuće za djecu bez roditeljskog staranja i djeluje u sklopu Javne ustanove Socijalno pedagoške životne zajednice Biihać (JU SPŽZ Bihać). Iako se o njima u javnosti malo zna, malo po malo, našli su se na radaru humanih ljudi kako iz općine Ključ tako i Bosanaca i Hercegovaca sa „privremenim“ boravkom u inostranstvu.

Najnoviji primjer pomoći ovoj ustanovi u „Kući 2“ je od strane našeg sugrađanina i privatnika Vahida Omanovića (Termo-Omanović) koji je donirao i instalirao klima uređaj za petero djece koliko ih je u ovoj kuću. Pored ove donacije, nedavno su i humani ljudi okupljeni u Udruženje „Prijatelji Ključa“ iz Švicarske donirali laminatni pod i okrečili kuće SPŽZ-a.

Tim povodom obratili su nam se iz ove Ustanove kako bi u ime ustanove i u ime djece uputili jedno veliko HVALA Vahidu Termo-Omanoviću, Prijateljima Ključa, ali i Nijazu Nidži Zukanoviću, Azri Puškar, humanitarnoj organizaciji Nova nada iz Norveške, Nihadu Sijamhodžiću i svim bosancima nastanjenim u Vinje komuni (Norveška) i humanitarnoj organizaciji iz ovoga grada, kao i ostalim mnogobrojnim humanim ljudima koji olakšavaju životnu svakodnevnicu stanarima Socijalno pedagoške životne zajednice u Ključu.

Trenutno je u SPŽZ Ključ smješteno devetero djece, u „Kući 1“ četvero i u „Kući 2“ petero djece, dok je kapacitet ovih domova smještaj za dvanaestero djece. S obzirom na činjenicu da je Javna ustanova Socijalno pedagoška životna zajednica Bihać osnovana do strane Skupštine i Vlade USK i glavni izvor finansiranja su budžetska sredstva a imajući u vidu kompletnu sliku svih javnih ustanova i institucija u Kantonu, odmah se nameću i isti problemi. A to su uglavnom nedostatak materijalnih sredstava za poboljšanje standarda života i zbrinjavanja štićenika.
Ono što smo primjetili prilikom naše posjete udomiteljskim kućama je nedostatak dovoljnog broja kreveta i ormara za djecu. Od njih devetero, osmero djece pohađa školu, a s obzirom na skori početak škole ne treba ni napominjati koliko su ovoj djeci neophodni normalni uvjeti pred početak nove školske godine.
Izvor: www.media-kljuc.ba