Obavijest za poljoprivredne proizvođače – rokovi

posted in: Nekategorisano | 0

OBAVIJEST

Obavještavamo poljoprivredne proizvođače, fizička i pravna lica sa područja općine Ključ, upisane u Registar poljoprivrednih gazdinstava (RPG) i Registar klijenata (RK),  koji su izvršili ažuriranje/promjenu podataka u Registrima za 2024.godinu, da je Usvojen Program novčanih podrški u poljoprivredi i Ruralnom razvoju za 2024.godinu (“Službene novine Federacije BiH”, br. 25/24). 

Pravilnikom o načinu i uslovima ostvarivanja novčane podrške po modelu poticaja proizvodnji – Prečišćeni tekst („Službene novine Federacije BiH“, br. 54/21, 46/22, 54/23, 74/23 i 99/23) , propisani su rokovi za podnošenje Prijava početka proizvodnje i Zahtjeva za Federalne novčane podrške :

Prijava početka proizvodnje

Biljna proizvodnja

  • krajnji rok 15.05.2024. godine 

– Proizvodnja hljebnih žita  – pšenica i raž – minimalno 1 ha po kulturi

– Proizvodnja stočnih žita  

  ječam, zob i triticale – minimalno 1 ha po kulturi

  merkantilni kukuruz – minimalno 2 ha

  • krajnji rok 31.05.2024. godine 

– Proizvodnja krmnog bilja  

(kukuruz za silažu, stočni grašak i grahorica, djetelinsko-travna smjesa i djetelina) – minimalno 1 ha po kuturi; 

Proizvodnja povrća – paradajz, paprika, krastavac, patlidžan, mrkva, cvekla, luk (bijeli, crveni, praziluk) salata, mladi krompir, kupus, kelj, lubenica, dinja, grah, grašak, špinat i merkantilni krompir

Proizvodnja povrća na minimalno 0,5 ha (minimalno 0,2 ha po kulturi, osim za mladi  krompir minimalno 0,5 ha)

Minimalna površina zasada za merkantilni krompir je 1ha; 

  • krajnji rok 01.06.2024. godine 

  Proizvodnja voća – jabuka, kruška, šljiva, dunja, mušmula, oskoruša, breskva, kajsija, nektarina, trešnja, višnja, smokva, nar, lješnjak, badem, kesten, orah, malina, kupina, borovnica, brusnica, aronija i jagoda.

   Klijent (pravno lice ili obrt) ostvaruje pravo na novčanu podršku za proizvodnju voća u rodu, ako ima zasnovanu proizvodnju voća na minimalno 0,5 ha (minimalno 0,2 ha po kulturi); 

  • krajnji rok 15.06.2024. godine 

Proizvodnja heljde  – proizvodnja heljde na površini od minimalno 1 ha; 

Proizvodnja ljekovitog i aromatičnog bilja – kamilica, menta, lavanda, ružmarin, smilje i lovor 

  Proizvede i proda/preradi minimalno 1,5 t/ha lavande, smilja, mente, kamilice, lovora ili  ružmarina. 

UKOLIKO U NAVEDENIM ROKOVIM POLJOPRIVREDNI PROIZVOĐAČI NE IZVRŠE PRIJAVE PROIZVODNJE U OPĆINSKOJ SLUŽBI ZA RAZVOJ, PRIVREDU I CIVILNU ZAŠTITU NEĆE IMATI PRAVO ZA OSTVARIVANJE FEDERALNIH NOVČANIH PODRŠKI U 2024.GODINI.

Napomena !

Za sve dodatne informacije možete se obratiti u Službu za razvoj, privredu i civilnu zaštitu općine Ključ, kancelarija broj 8, ili na broj telefona 037/316-232.

Ključ, 09.05.2024..godine                 Služba za razvoj, privredu i civilnu zaštitu