Posjeta Britanskih vojnika Šehidskom mezarju u Ključu

posted in: Arhiva | 0

Dana 15.6.2016. općinu Ključ, odnosno Šehidsko mezarje u Ključu posjetila je grupa britanskih vojnika. Kao domaćin ovoj grupi je pored načelnika Zukanovića, prisustvovao i naš počasni građanin General Sakib Forić. General Forić je goste ukratko upoznao o historijskom junaštvu najvećih sinova Bosne i Hercegovine koji su pokopani na ovom Šehidskom mezarju, o broju poginulih boraca Armije BiH pod njegovom komandom, te o snazi, volji i želji naših boraca za odbranu jedine domovine Bosne i Hercegovine.

Nakon generala Forića prisutnima se obratio i načelnik općine Ključ, Nedžad Zukanović, koji im je zahvalio na dolasku u Ključ kako bi iz prve ruke čuli ono što se dešavalo na ovim prostorima, te njihovu volju i želju da odaju počast našim Šehidima i poginulim borcima. Načelnik Zukanović je prisutne upoznao o trenutnoj situaciji u Ključu i izrazio nadu da će i u budućnosti britanski vojnici biti česti gosti u Ključu, te da su pored najvećih naših sinova pokopanih na ovom mezarju danas prisutna i tri velika borca iz posljednjeg rata, tri nosioca Zlatnog Ljiljana koji su u toku ratnih dešavanja bili zajedno rame uz rame sa svojim saborcima. Bitno je napomenuti da je ova grupa ljudi koji su demobilisani vojnici i koji pohađaju visoku školu u Velikoj Britaniji o načinu i uslovima života u postratnim područjima. Prisutnima se također obratio general Walker, član ove grupe koji je istakao da je u Ključu boravio kao Britanski vojnik 1995.godine, te im je opisao situaciju u Ključu neposredno nakon završetka rata 1995.godine.