UG „Psiholuminis“ je početkom maja mjeseca počeo realizaciju projekta „Prevencija sekundarne traume kroz osnaživanje- PRESTO“ koji predstavlja svojevrsni nastavak projekta „Sekundarna traumatizacija: Posljedice prošlosti ili izazovi budućnosti“ .
Projekat ima za cilj između ostalog i na osposobljavanje stručnjaka pomažućih djelatnosti javnog i nevladinog sektora u radu sa sekundarno traumatizovanim mladim osobama sa područja ciljnih zajednica u BiH: Ribnik, Mrkonjić Grad, Glamoč, Bosansko Grahovo, Bosanski Petrovac, Livno, Sanski Most, Drvar i Ključ. Obzirom na pozitivne ishode rada sa mladim osobama koji su izloženi sekundarnoj traumatizaciji, akcenat je i dalje stavljen na pitanje sekundarne traumatizacije, transgeneracijskog prenosa predrasuda, međukulturalne i međunacionalne netrpeljivosti na mlađe generacije koje u svom iskustvu nisu imale ratna dešavanja.
Programom je planirano osposobljavanje stručnih lica u radu sa sekundarno traumatizovanim mladim osobama i uključuje: osposobljavanje stručnjaka za primjenu priručnika u radu sa sekundarno traumatizovanim mladim osobama kroz petodnevnu obuku, niz stručnih predavanja te kasniji supervizijski rad i mogućnost direktnog učešča sa u radu sa mladim kroz projekat- Cjelokupni program obuke te supervizijski rad će se provoditi od strane stručnjaka iz ove oblasti: dr Tijane Mirović, prof dr Tatjane Stefanović Stanojević, Vladana Beare i Edite Pajić te obuku Nemanje Runića iz oblasti statistike (primjena i tumačenje testovnog materijala koji je usmjere na ciljnu grupu mladih. Učestvovanjem dobijate širi teorijski okvir i znanje iz oblasti transgeneracijskog prenosa traumatskog iskustva, znanje za primjenu priručnika u radu sa sekundarno traumatizovanim mladim osobama, štampanu verziju priručnika te sertifikat o završenoj obuci sa naglašenim satima ličnog rada (min 34 sata). Početak aktivnosti je planiran polovinom juna tekuće godine.
Pozivamo vas da se uključite u ovaj program edukacije i svojim aktivnim učešćem podržite promjenu na poljima međukulturalne i međunacionalne netrpeljivosti te da na taj način omogućite mladima sa prostora BIH da svoj nacionalni identitet grade na temeljima mira, tolerancije i prihvatanja. Znanje stručnih lica i šira mreža podrške procijenjena je kao veoma bitna i neophodna u razumijevanju uticaja traumatskog iskustva na buduće generacije te njenoj adekvatnoj prevenciji.
Edukacija je namijenjena za ukupno 28 stručnih lica pomažućih djelatnosti (psiholozi, psihijatri, psihoterapeuti, socijalni radnici i pedagozi sa psihoterapijskom edukacijom, te iskustvom u radu sa traumatizovanim i sekundarno traumatizovanim osobama) javnog i nevladinog sektora sa prostora sljedećih zajednica: Ribnik, Mrkonjić Grad, Glamoč, Bosansko Grahovo, Bosanski Petrovac, Livno, Sanski Most, Drvar i Ključ.
Prijavati se možete pute sljedećeg linka https://docs.google.com/forms/d/1a77eKstQmTS3oSFgwJ9WKyrw1ROz3UtMMsKtBX_HVAw/edit?fbclid=IwAR3A7y_6OyiOkN94H2l-GlckbsDVKe1_vik8_E5Nmf-smKf1LJRdpoTwYxo , a najkasnije do 14. juna 2023. godine.
Za dodatne informacije pišite na mail adresu psiholuminis@gmail.com
Projekat se realizuje u okviru projekta „Unapređenje društvene kohezije kroz saradnju u oblasti pružanja lokalnih usluga u Bosni i Hercegovini“ kojeg finansira Fond za izgradnju mira Generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (PBF), a provode Međunarodna organizacija za migracije (IOM) i Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u ime Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini.