Općina Ključ učestvuje u novom projektu kojeg provodi UNDP BiH, a kojeg u najvećem procentu finansira Vlada Švicarske. Općinski načelnik Nedžad Zukanović juče je u Sarajevu potpisao Pismo sporazuma o saradnji sa UNDP-om koji reguliše prava i obaveze svih aktera u projektu. Projekat “Uvrštavanje koncepta migracija i razvoja u relevantne politike, planove i aktivnosti u BiH: Dijaspora za razvoj (D4D)” će biti proveden do 2020. godine, a njegova vrijednost je oko 10,5 miliona KM.
Pored Ključa, u projekat su uključene i sljedeće općine: Jajce, Laktaši, Ljubuški, Maglaj, Nevesinje, Posušje, Prijedor, Sanski Most i Velika Kladuša koje su u svoje razvojne strategije uključile saradnju sa dijasporom kao jedan od važnih ciljeva. Ovi grantovi će im omogućiti realizaciju konkretnih projekata koji će doprinijeti boljoj saradnji sa dijasporom i razvoju lokalne zajednice.
Kako je istakla direktorica za saradnju pri Ambasadi Švicarske u BiH Barbara Datwyler-Scheuer, putem projekta Dijaspora za razvoj želi se ohrabriti dijaspora i njihove matične općine da zajednički rade na razvoju svoje lokalne zajednice.
“Članovi dijaspore se moraju osjećati dobrodošlima u domovini te svima koji žele investirati, podijeliti znanja, lična i profesionalna iskustva, veze i mreže treba omogućiti da to i učine”, kazala je ovom prilikom Datwyler – Scheuer.
“Potpisivanjem grantova konkretno će se doprinijeti poboljšanju socio-ekonomskih prilika i perspektiva za žene i muškarce u ovim općinama, uključujući kreiranje novih radnih mjesta, povećanje prihoda te uspostavljanje servisa i usluga za uključenje dijaspore u lokalni razvoj”, istakla je rezidentna predstavnica UNDP-a BiH Sezin Sinanoglu.
U ime Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH zadovoljstvo nastavkom saradnje sa općinama u oblasti dijaspore koja je započeta prethodnih godina i potpisanim sporazumom izrazila je Isma Stanić, šefica odjela Sektora za iseljeništvo.
Podsjetila je da podrška općinama da razviju svoje kapacitete, pruže kvalitetnije usluge dijaspori i privuku njihov investicijski i ljudski potencijal daje konkretne rezultate i doprinosi lokalnom razvoju.
Partneri na projektu su: Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Švicarska Ambasada, UNDP BiH, Međunarodna organizacija za migracije (IOM) u BiH i jedinice lokalne samouprave.
Izvor: Fena