Pozitivni pomaci u općini Ključ

posted in: Dijaspora | 0

Lijep novembarski dan u Ključu, gradiću koji ima poseban dojam u ovo doba godine. Optimizam i pozitivne utiske svakako ostavlja i novotvoreni šoping centar TEMPIC-FA. Desetine novih radnih mjesta, kvalitetno uređen prostor i urbaniziran centar općine. U restoranu smo sreli Armina Vučkića i Fersada Delalića, vlasnike građevinske firme TEMPIC-FA,

koja je nakon stambeno poslovnih zgrada u Ključu uspješno završila i ovaj projekat šoping centra. Pitali smo ih: “Šta je sledeće”? Oni su na to uz osmjeh odgovorili: “Sada slijedi jedan dugi odmor, najvjerovatnije u Turskoj” Uvijek aktivni i simpatični Načelnik općine Ključ Nedžad Zukanović ispričao nam je kako općina planira iduće godine zakopati temelje za gradsku dvoranu, a kada je u pitanju ono od čega se živi, Zukanović najavljuje da će u ovoj i narednoj godini raditi na proširenju kapaciteta za uzgoj malina, za plasteničku proizvodnju i razvoj stočarstva. Do nedavno Ključ je prednjačio po proizvodnji mlijeka za mljekaru Meggle te da svakako treba raditi i dalje na profesionalizaciji proizvodnje mlijeka i mesa, ukrupnjavanju farmi i slično, a općina je nudila prostore i Arifagić investu, iako su za to imali manje kapacitete od općine Bosanski Petrovac. No, dobra ideja za Ključ bila bi i otvaranje velike hladnjače, jer bi mogli postati centar za skladištenje i snabdijevanje Kantona svježim voćem. Načelnik također održava vezu sa dijasporom, a polovina građana Ključa živi i radi u inostranstvu te među njima pronalazi i podržava nove poduzetničke projekte, poput projekta investitora Fahre Ljutića za izgradnju bazena u Ključu pored rijeke Sane. Ključani će imati iduće godine daleko zanimljiviju ponudu. Od građana je bilo primjedbi prilikom uvođenja parking zona, ali se i to ispostavilo kao pun pogodak zbog uvođenja saobraćajnog reda. Na kraju ove male fotoreportaže iz Ključa, još jednom koristimo priliku da ukažemo na najznačajniji projekat, a to je Drvna industrija "Sanica". Poznato je da je Vlada USK otkupila ovo preduzeće iz stečaja, da je urađena sjajna fisibiliti studija koja garantuje uspješnu proizvodnju i otvaranje 130 radnih mjesta. Međutim, još uvijek se čeka na sastanak radnog tima Vlade i ljudi iz struke i uprave kako bi se taj projekat konačno realizovao. Zbog čega se s tim odugovlači, Načelniku i građanima Ključa i Sanice zaista nije jasno. Ali taj najvažniji projekat svakako treba ubrzati kako bi ovaj pozitivni trend općine Ključ nastavio da se širi.

Izvor: www.mojusk.ba