BOSANSKO-KANADSKO HUMANITARNO DRUŠTVO

posted in: Dijaspora | 0

 

Društvo je osnovano 1992.godine od naših ljudi sa ovih područja koji su emigrirali u Kanadu iz različitih razloga, prije i poslije rata, kao odgovor na agresiju na Bosnu i Hercegovinu sa sjedištem u Torontu.

Članovi su volonteri i ne žele promovisati ličnost, a sve što rade, rade iz zadovoljstva i želje da pomognu onima kojima je pomoć potrebna. Na žalost, takvih je danas mnogo širom BiH.

Oni znaju ko su, odakle su i ne dozvoljavaju da nas geografska udaljenost i nebriga udalji jedne od drugih.

Naročitu pažnju članovi društva poklanjaju radu i pomoći djeci i u tome vide veliki motiv i neiscrpnu energiju. Naravno, nije samo to fokus njihovog djelovanja, već sve kategorije stanovništva kojima treba pomoć.

A počeli su 1992.godine organizujući dopremanje različitih roba i proizvoda kontejnerima što je otežavalo proces, a sada se pomoć ogleda uglavnom na uplatama novčanih donacija što je i mnogo lakše.

Svojim aktivnostima stalno pokazuju da su ljudi od djela i da iza njihovih akcija stoji "vojska" humanista. Navešćemo neke od aktivnosti udruženja:

– pomoć u liječenju boračke populacije,

– jednokratne pomoći u liječenju djece, nabavci ortopedskih pomagala, izmještanju djece na liječenje u Kanadi, pomoć djeci amputircima,

– pomoć ugroženim porodicama širom Unsko-sanskog kantona i BiH u kontiniuitetu,

– sponzorstva šehidskoj djeci u početku rada (10 do 12 djece). Sada 89 djece iz Ključa 2 puta   godišnje dobija po 180 dolara, odnosno 360 dolara godišnje, ili dolar po danu za sendviče. Svako dijete ima svog sponzora, a sponzori su uglavnom iz BiH, različitih nacionalnosti, ali ih ima i iz drugih država.

– subvencioniranje djece slabijeg imovnog stanja u vidu plaćanja sendviča tokom školske godine. Novac se uplaćuje školskim kuhinjama preko banke. Trenutno se uplaćuje na području općine Ključ za sve tri osnovne škole, Sanski Most i Bužim, što iznosi godišnje oko 21 600 CAD $. Kreće se u realizaciju aktivnosti i sa novim školama, u mjestima Solina kod Tuzle i Kruščica kod Viteza.

– tokom velikih poplava odmah su priskočili u  pomoć općini Maglaj sa 10.000 CAD $. Nakon toga su, u prvih 7 dana, donirali 54.000 CAD $ koje su raspodijelili na jednake dijelove „Merhametu“ i Islamskoj zajednici. Ukupna vrijednost pomoći je iznosila 150.000 CAD $  za prvih 20 dana, a i kasnije je bilo donacija.

– pomoć općini Ključ tokom poplave je iznosila 18.000 CAD $, od čega je kupljeno 5 plastenika i izvršena sanacija 2 kuće,

– donacije za gradnju džamija,

– donacije domovima za stara i iznemogla lica u općini Zenica za hranu i režijske troškove,

– stipendiranje naprednih studenata. Ovo je praksa i u drugim općinama, a konkretno u Ključu ćemo stipendirati dva učenika po završetku srednje škole,

– podjela kurbana za Bajram širom BiH,

– podjela bajramskih paketa za socijalno ugrožene porodice,

– donacija za gradnju bunara za vodu u Africi,

– 4 studenta iz Ključa primaju trenutno 1000 CAD $ godišnje,

– oko 40.000 CAD $ godišnje dođe u Ključ.

Opstali smo od 1992.godine, jer svaki dolar donacije koji uđe i izađe kao dolar, volonterski se radi, a kad plaćamo potrošni materijal i usluge pokusuramo se i sami plaćamo, kazuje nam naš sugrađanin Ekrem Hotić, jedan od najaktivnijih članova Bosansko-kanadskog humanitarnog društva i najzaslužnijih što ovolika briga i pomoć biva upućena Ključanima.

„Dobro se može vidjeti samo srcem! Najbitnije je uvijek sakriveno oku!“

 

Nadamo se da smo ovim skromnim tekstom mnogim otvorili oči.