U Ključu obilježen Dan bijelih traka

posted in: Arhiva | 0

kljuc_1-560x330

Godišnjica genocida nad Bošnjacima Prijedora obilježava se danas 31. maja, jer su na taj dan 1992. godine srpske vlasti preko lokalnog radija izdale naredbu da nesrbi nose bijele trake. U obilježavanje ovog dana uključili su se gradovi i zemlje širom svijeta među kojima je i Ključ.

Naime Udruženje logoraša „Omer Filipović“ Ključ u znak podrške Prijedorčanima danas je organizovalo mirnu šetnju od općine do gradskog mosta na rijeci Sani u periodu od 10 do 11 h gdje su bacali cvijeće i na taj način obilježili dan kad su prije 26 godina Prijedorčani morali okačiti bijele trake i čaršafe da bi mogli biti raspoznati kao nesrpsko stanovništvo.

U koloni sa zavezanim bijelim trakama brojni građani i učenici i profesori MSŠ “Ključ”su prošetali kroz ulice Ključa, Načelnik općine Ključ Nedžad Zukanović te vijećnici OV-a Ključ i na taj način su iskazali svoju solidarnost sa žrtvama masovnih zločina počinjenih u Prijedoru, ali i širom BiH.