Mještani MZ Velečevo-Dubočani posjetili Općinskog načelnika po pitanju migranata

posted in: Arhiva | 0

Mještani i predstavnici mjesne zajednice Velečevo-Dubočani jutros su posjetili Općinskog načelnika nedžada Zukanovića kojem su iznijeli svoje strahove po pitanju migranata kojih je sve više na ovom području. Oni su svjesni činjenice da im je ova mjesna zajednica na putu u ulaz u Unsko-sanski kanton, ali sve veće zadržavanje već zadaje probleme ovoj mjesnoj zajednici. Oni su zamolili Općinskog načelnika Zukanovića da o ovom problemu upozna relevantne institucije i IOM koji je zadužen za njihovo zbrinjavanje. Naime, ispostavlja se da migranti koji su poslani nazad za Sarajevo bivaju iz autobusa izuzeti i smješteni u neuslovni dio uz putni pojas. Ovdje se zadržavaju i po nekoliko dana, a higijenski uslovi su katastrofalni što može dovesti do širenja zaraze kako u ovoj mjesnoj zajednici, tako i na područje općine. Građani MZ Velečevo-Dubočani zahtijevaju da se na ovom putnom pojasu isti ne zadržavaju nego da IOM preduzme sve mjere da se upute u predviđena kamp naselja u Sarajevu. Nemali broj njih već uveliko se kreće po mjesnoj zajednici i obijaju kuće, auta i garaže. Stanovnici strahuju za svoju djecu, ali i ostale sugrađane. Ovo je tek početak njihove borbe i najavljuju potpisivanje peticije, ali i blokadu glavnog puta. Neophodno je da sve institucije što prije riješe ovaj problem i trajno zatvore tzv. neuslovni kamp pored putnog pojasa u Velečevu, jer noću postoji bojazan od nesreća na putu.

Ovo su tek prvi koraci i mještani će se i dalje boriti protiv bilo kakvog kampa u njihovoj mjesnoj zajednici i zadržavanju migranata na ovom punktu.