Čestitka povodom 1.maja

posted in: Nekategorisano | 0

Povodom nastupajućeg 1. maja praznika rada upućujemo vam iskrene čestitke. Međunarodni praznik rada ili Prvi maj jeste praznik kojim pripadnici i simpatizeri radničkog pokreta iskazuju opću solidarnost radništva i obilježavaju sjećanje na dostignuća radničkog pokreta, odnosno žrtve koje su pripadnici radničkog pokreta podnijeli kako bi se izborili za veća radna prava.

Prvi maj je prvi put proslavljen u Čikagu 1886. godine, kada je hiljade radnika izašlo na ulice zahtijevajući osmosatni radni dan. U to vrijeme radni dan je bio izuzetno dug, često preko 12 sati, a radnici su radili šest dana u nedjelji. Tokom protesta došlo je do sukoba sa policijom, a neki radnici su poginuli i ranjeni. Ovaj događaj se smatra jednim od najvažnijih trenutaka u istoriji borbe radničke klase.

Predsjedavajuća OV. Općinski načelnik

Emina Velić s.r. Nedžad Zukanović