Općina Ključ u projektu “Migracije i razvoj”

posted in: Arhiva | 0

Dana 07.11.2013.godine u zgradi općine Ključ održan je sastanak predstavnika općinske administracije, članova Razvojnog tima za izradu Strategije razvoja općine Ključ za period 2014-2024. godine, predstavnika NVO, Kantonalne službe za zapošljavanje i Biroa rada Ključ sa predstavnicima UNDP BiH, a na kojem sastanku je prezentiran Projekat „Migracije i razvoj“ koji su pokrenuli Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Ambasada Švicarske i Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP BiH).

Navedeni projekat ima za cilj da doprinese uspostavi povoljnog okruženja koje će omogućiti iseljenicima iz Bosne i Hercegovine da podrže i promovišu razvoj naše zemlje, a u saradnji sa resornim ministarstvima, lokalnim zajednicama i drugim zainteresiranim stranama. Projekat se sastoji od tri komponente: integracije koncepta migracija u strategije razvoja deset odabranih jedinica lokalne samouprave, izgradnje kapaciteta ključnih institucionalnih partnera u BiH i definiranja zajedničkog strateškog okvira i smjernica za dugoročno djelovanje na polju migracije za razvoj. Dužina trajanja projekta je 24 mjeseca, a vrijednost je oko milion američkih dolara.Obzirom da je općina Ključ jedna od odabranih općina kao partner u ovom projektu i da je u završnoj fazi izrada Strategije razvoja na sastanku se najviše raspravljalo na koji način omogućiti našim sugrađanima da se aktivno uključe u razvoj općine Ključ, a što će, nakon obavljene javne rasprave o Strategiji razvoja biti i uvršteno u istu.