Općinski štab civilne zaštite Ključ povodom sanacije terana u MZ Sanici nastale pojavom slijeganja- proloma zemljišta, na svojoj II sjednici održanoj dana 28.11.2013.godine sa početkom u 09,00 časova daje sljedeće saopćenje za javnost. Dana 21.11.2013.godine na lice mjesta u MZ-i Sanica izišao je stručni tim Federalnog Zavoda za geologiju Sarajevo u sastavu prof.dr.Hazim Hrvatović, dipl.ing.geologije i mr.sc.Hamid Begić, dipl.ing.geologije, zajedno sa Općinskim načelnikom gospodinom Nedžadom Zukanovićem i njegovim saradnicima. U vezi pojave brzog slijeganja tla zemljišta u MZ-i Sanica stručni tim Federalnog Zavoda za geologiju dao je mišljenje da su mogući uzroci nastanka brzog slijeganja (proloma) ti da se brzo slijeganje najvjerovatnije nalazi u zoni estavele (u pojedinim vremenskim periodima estavele ima ulogu ponora, dok u drugim djeluje kao izvor).
Uslov za nastanak estavele je taj , da u njenom zaleđu postoji hipsometrijski viši teren koji je jako karstifikovan. Slabo zaobljena mehanička drobina od krečnjaka akumulirana je u zoni ,,proloma,, vjerovatno iznad kavernozni dijelova terena ( kraški kanali, pećine, kaverne idr.) Zavod je mišljenja da je usljed slabljenja podine naslaga na dnu estavele ( jezerca) došlo do proloma . Slabljenje podine je vjerovatno prouzrokovano hidrodinamičkim procesima i filtracijom površinskih i podzemnih voda kada je vršeno ispiranje prostora karstnih kanala i kaverni u zoni krečnjaka i pjeskovito glinovitih karbonatnih sedimenata. Na osnovu geoloških karata i obilaska terena ovlašteniih iz Zavoda smatraju da je neophodno učiniti sledeće korake:
- Uraditi detaljno označavanje jame i zabraniti pristup neovlaštenim licima na udaljenosti od 50 m. Potrebno je pored signalne trake postaviti i table sa natpisom ,,stroga zabrana prilaska neovlaštenim licima,, radi zaštite ljudskih života idr.
- Izraditi obodne kanale u svrhu odvođenja oborinskih voda do recipijenta ,kako bi se sprečio njihov doticaj u jamu jer je vidno ispiranje zidova jame koja je sasatava krečnjaka i zaglinjenog pijeska.
- Izvršiti crpljenje vode ukoliko je to moguće.
- Angažovati stručnjake građevinske struke radi davanja mišljenja i uputa o tehnološkim mogućnsotima zatvaranja jame.
- Voditi računa da se u dno jame postavi krupniji kameni materijal radi normalnog protoka podzemnih voda.
- Uvesti stalni monitoring sa povremenim geodetskim snimanjem promjena.
- Osmatrati nivo vode sve do zatrpavanja jame.
- Izvršiti hemijsko ispitivanje vode iz jame.
- Izvesti geofizička istraživanja u cilju prikupljanja podataka o postojanju karstnih kanala i ponora.
Općinski štab Civilne zaštite je povodom gore navedenih prijedloga sačinio Akcioni plan postupanja svih članova Štaba CZaštite te blagovremenog izvršavanja postavljenih zadataka o čemu će javnost biti blagovremeno informisana.
Kompletno Mišljenje tima iz Federalnog zavoda za geologiju Sarajevo možete pogledati OVDJE.
Komandant Štaba: Nedžad Zukanović, prof.