Opcina Ključ ugostila učesnike biciklističkog maratona Bihać – Srebrenica

posted in: Arhiva | 0

U organizaciji Kluba ekstremnih sportova “Limit” iz Bihaća juče je startao deseti biciklistički maraton Bihać-Srebrenica pod nazivom „Da se nikad ne ponovi i ne zaboravi“. Put Srebrenice je krenulo 220 biciklista i dvadeset maratonaca iz Bosne i Hercegovine i još deset zemalja svijeta. Desetim biciklističkim maratonom te trkačkim maratonom biciklisti i atletičari iz SAD-a, Švedske, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Italije, Njemačke i Francuske obilježiti će 19. godišnjicu stradanja nedužnih civila iz zaštićene zone UN-a Srebrenice. Na ovom biciklističkom maratonu učešće je uzeo i Roland Žil, ambasador Republike Francuske u BiH. U okviru prve etape ovog biciklističkog maratona, učesnici su imali predah na gradskoj plaži Alina luka gdje im je u organizaciji općine Ključ obezbjeđena hrana i osvježenje.

“Povodom tragedije stradanja nedužnih civila u Srebrenici, među kojima je bilo i sportaša, suosjećajući sa patnjom i bolom preživjelih Srebreničana, nas sportaše, ljubitelje prirode i ekologe navelo je da organiziramo biciklistički maraton od Bihać do Srebrenice. Na taj način odajemo počast svim žrtvama genocida u BiH, a posebno u Srebrenici, noseći sa sobom parolu ¨ Da se nikad ne zaboravi i ne ponovi ¨ prolazeći biciklima sa zapadne na istočnu stranu naše Bosne i Hercegovine. Vožnjom prelazimo oko 500 km dugu trasu i svojim prisustvom 11. 7.2014. godine odajemo počast stradalim žrtvama. “- kazao je Ermin Lipović, predsjednik Kluba ekstremnih sportova Limit.

Prilog: Radio Ključ