Obilježena 22 godišnjica genocida u Biljanima

posted in: Arhiva | 0

Ključani su četvrtak obilježili dvadeset i drugu godišnjicu od genocida počinjenog u Biljanima, kada je od strane agresora u jednom danu ubijeno 260 nedužnih Bošnjaka džemata Biljani. U općini Ključ je 10. juli Dan žalosti, kada se obilježava masovna egzekucija civila iz Biljana. Najmlađa žrtva genocida koji je počinjen u ovom mirnom ključkom selu  bila je Amila Džaferagić, tromjesečna djevojčica koja je iz jame Lanište ekshumirana zajedno s majkom, u njenom naručju, koja je čvrsto držala flašicu s mlijekom. Prema utvrđenom Programu  obilježavanja 10. jula u poslijepodnevnim satima, , brojni građani općine Ključ su krećući se u nepreglednoj koloni vozila obišli lokalitete masovnih grobnica u kojima su pronađena tijela ubijenih Bošnjaka. Prvo masovnu grobnicu Crvena zemlja, a potom i Lanište 1 i Lanište 2. Centralni skup i obilježavanje godišnjice genocida održan je u večernjim satima u mezaristanu Biljani u prisustvu velikog broja porodica žrava.

Komemoraciji dvadeset i druge godišnjice od genocida u Biljanima prisustvovali su i mnogobrojni predstavnici javnog  i političkog života kako naše općine tako i kantona.Prema Programu obilježavanja godišnjice stradanja, okupljenim građanima su pročitana  imena svih ubijenih mještana Biljana, a potom su se prisutnima obratile i zvanice. Između ostalih Načenik prof. Nedžad Zukanović, prof dr. Mujo Begić, ratni  komdant Amir Avdić, muftija banjalučku Osman ef. Kozlić te u svojstvu izaslanika reisu-l-uleme Huseina ef. Kavazovića, Hasan ef. Makić muftija bihaćki. Glavni imama općine Ključ Ermin ef. Vučkić je ovom prilikom kazao da smo se 10. jula okupili da se prisjetimo naših šehida, ali i onih koji su ovaj genocid počinili i da jasno kažemo da borba za istinom i njihovim procesuiranjem neće i ne smije prestati do Sudnjeg Dana.Poslije obraćanja, na raniju inicijativ mjesne zajednice, Dom u Biljanima od juče nosi naziv Dom kulture Almir Avdić. Novopostavljenu ploču otkrila je porodica ubijenog Almira. U organizaciji Medžlisa islamske zajednice Ključ potom je za sve prisutne priređen iftar. Od 22 sata prikazan je i dokumentarni film o masovnoj grobnici Tomašica u Prijedoru i predavanje dr. Begića a Program obilježavanja okončan je klanjanjem teravih namaza.

Prilog: Radio Ključ