U Ključu u protekla četiri dana registrovano osam podrhtavanja tla

posted in: Arhiva | 0

Na području općine Ključ u protekla četiri dana registrovano je osam potresa. Prema podacima entitetskih seizmoloških službi, četiri zemljotresa registrovana su u utorak, 9 decembra, u srijedu 10-og dva zemoljotresa i juče dva. Ova podrhavanja tla dešavaju se u rejonu mjesnih zajednica Velagići, Biljani i Krasulje. Jačina zemljotresa kretala se od 2,2 do 2,9 stepeni po Rihteru. Zemljotresi su se osjetili u užem epicentralnom području. Zemljotresi ovog intenziteta ne mogu izazvati materijalne štete na građevinskim objektima, ali ga stanovništvo osjeti. Općinska služba civilne zaštite je povodom toga u redovnom kontaktu sa republičkim hidrometeorološkim zavodom RS-a i federalnim hidrometeorološkim zavodom, odjelima za seizmologiju. 

Iz zavoda za seizmologiju kažu da iako niko ne može predvidjeti vrijeme, mjesto i snagu zemljotresa, da Ključ nije u rizičnom području razornih zemljotresa te da u okviru stogodišnjeg praćenja i analiziranja na području općine Ključ nije bilo registrovanih jačih zemljotresa.

Prilog: Radio Ključ