Obilježena 23. godišnjica od genocida u Biljanima

posted in: Arhiva | 0

Obilaskom masovnih grobnica na Crvenoj zemlji i Laništu, gdje su bila bačena tijela ubijenih bošnjaka iz Biljana, u petak je obilježena 23. godišnjice genocida u Biljanima. Obilježavanju i komemoraciji 23-e godišnjice stradanja u Biljanima, prisustvovali su visoki kantonalni i općinski dužnosnici, predstavnici Rijaseta Islamske zajednice, muftija banjalučki Osman ef. Kozlić, prof. Mujo Begić iz instituta za nestale osobe te porodice stradalih i građani Ključa. Ulaskom jedinica 5. Korpusa Armije BiH i oslobađanjem općine Ključ otkrivena je i strašna istina koja je zadesile bošnjačko stanovništvo ovog kraja.

Podsjetimo, da su  10. jula 1992. godine srpski agresori u Biljanima ubili 260 žena, djece i muškaraca. Najmlađa ubijena osoba bila je djevojčica Amila, koja je tada imala samo šest mjeseci. Njeni posmrtni ostaci pronađeni su u Bezdani na Laništu na dubini od 22 metra. Zajedno s njom ubijeni su njena majka Besima i četverogodišnji brat Almir. – Sa komemoracije u Biljanima mi šaljemo poruku mira ali ali i pozivamo institucije da osude sve zločince koji su počinili zločine na području općine Ključ – kazao je između ostalog načelnik općine Ključ prof. Nedžad Zukanović. Slijedi izjava:

Evo šta o počinjenom zločinu kaže Ahmet Egrlić poslanik u kantonalnoj Skupštini i predsjednik OO SDA Ključ:

 

     

Prilog: media-kljuc