Održana XXXI sjednica Općinskog vijeća Ključ

posted in: Arhiva | 0

Općinsko vijeće općine Ključ nakon ljetne pauze u četvrtak, 3. septembra održalo je svoju XXXI sjednicu. S obzirom da je prethodni sekretar Općinskog vijeća Nevres Mešić  podnio ostavku na poziciju sekretara Vijeća  vijećnici su na samom početku sjednice imenovali Hamdiju Dučanovića za vršioca dužnosti sekretara OV do izbora sekretara Općinskog vijeća. 

 

Kao i svake godine do sada veliku polemiku među vjećnicima izazvala je Odluka o dodjeli javnih priznanja općine Ključ za 2015 godinu kojom se svake godine povodom Dana općine-15 septembra odaju priznanja za posebna dostignuća, doprinos od posebnog značaja i rada ili dijela koja zaslužuju opće priznanje i isticanje. Nakon mnogobrojnih diskusija  vijećnici su usvojili pomenutu Odluku kojom se javno priznanje „Počasni građanin općine Ključ“ za 2015 godinu  dodijeljuje Keserović Đemalu demobilisanom borcu 17.VKbbr iz Velike Kladuše za aktivno učešće u odbrani i oslobađanju Bosne i Hercegovine, a posebno općine Ključ. Općinsko vijeće je usvojilo i Izvještaj o izvršenju budžeta općine Ključ za period  prvih 6 mjeseci ove godine. Sjednici vijeća su prisustvovali i predstavnici Kantonalnog zavoda za prostorno uređenje i planiranje koju su detaljnije upoznali vijećnike sa Nacrtima Odluka o regulacionom planu DI Ključa i  gradskog groblja i Urbanističkom projektu „Stambeno-poslovnog bloka“ I i II kojim će se prostor uz raskrsnicu ulice Branilaca BiH i Halnovske ulice urediti kao i prostor  iznad Doma Kulture (kamena ruševina familije Pervić), a  vlasnici privremenih poslovnih prostora riješiti status svojih objekata. Vijećnici su usvojili i Odluku o osnivanju, upravljanju , raspolaganju i korištenju stambenog fonda uz primjenu principa socijalnog stanovanja . Dženana Mekić, ispred Američke razvojne agencije upoznala je vijećnike sa osnovama projekta „Zatvaranje koilektivnih centara i alternativnog smještaja putem osiguranja javnih stambenih rješenja“ koji se realizuje u 45 općina u našoj zemlji. U našoj općini kroz projekat je planirana izgradnja zgrade sa 16 stambenih jedinica u Rejzovićima  u kojima bi bila smještena raseljena lica, lica koja borave u kolektivnim centrima kao i druga  lica koja zadovoljavaju kriterije za dodjelu stambenih jedinica utvrđene Odlukom o socijalno stambenom fondu općine. Zgrada će biti izgrađena iz kreditnih sredstava koje neće vraćati općina,  a stanovi se neće dodjeljivati u trajno vlasništvo već na korištenje prema kriterijima koje odredi općina.