Održana manifestacija “Galaja 2017”

posted in: Nekategorisano | 0

Galaja (2)

Na lokalitetu šume Galaja, nadomak sela Vrhpolje, održana je centralna manifestacija kojom je obilježeno 25 godina otpora koji je pružen daleko nadmoćnijem agresoru na području Općine Sanski Most, tokom ljeta 1992. godine. Ovogodišnjoj manifestaciji prisustvovali su najviši predstavnici političke vlasti i društvenog života Federacije BiH, Unsko sanskog kantona, općina Sanski Most i Ključ, boračkih organizacija te veliki broj građana.

Centralni događaj u sklopu obilježavanja manifestacije Galaja započeo je polaganjem cvijeća na spomenik oslobodiocima Sanskog Mosta na Trgu ljiljana. Odata je počast i pripadnicima Patriotske lige Ključa i Sanskog Mosta, a gosti i zvanice posjetili su i Spomen dom gdje su izložene fotografije poginulih boraca A R BiH. Šuma Galaja je mjesto gdje je oko dvije stotine pripadnika Patriotske lige s područja općina Sanski Most i Ključ pružilo otpor višestruko nadmoćnijem agresoru u danima maja i juna 1992. godine. Pripadnici ključko-sanske jedinice dugo su odolijevali napadima daleko nadmoćnijeg i tehnički opremljenijeg agresora, da bi se naposlijetku, nakon uspješno izvedene vojne akcije i zarobljavanja četrdeset neprijateljskih vojnika i oficira, principom razmjene, uspjeli dokopati slobodne bihaćke teritorije. U svojim obraćajnjima neposredni učesnici i predstavnici vlasti podsjetili su na značaj ove bitke u daljem oslobađanju okupirane teritorije.
U proteklom periodu čitav ovaj lokalitet je dobio novi i uređen izgled, a prostor je naporima lokalnih vlasti elektrificiran i do njega je dovedena voda, dok se naredne godine planira asfaltiranje prilaznog puta do Galaje. Manifestacija je uveličana kulturno zabavnim programom kojeg su priredili hor „Harmonija“ te učenici Osnovne škole Vrhpolje te zajedničkim iftarom.

media-share-0-02-05-35623758369f716e19ffff53a69b39aa8a1114a4e45eca4e65b3566f2b0255e7-06ad1ce7-5b91-45ee-8c08-3e6364b20632

Galaja (3)

Galaja (4)