Održana simulaciono-pokazna vježba “Zbrinjavanje povrijeđenih nakon zemljotresa” Službe zaštite i spašavanja Crvenog križa Federacije BiH sa partnerima

posted in: Arhiva | 0

IMG_9988

U subotu, 14.10.2017. godine, u 11:00 sati u Ključu (Alina luka) Crveni križ Federacije BiH sa svojom strukturom i partnerima izveo je  simulaciono-pokaznu vježbu naziva “Zbrinjavanje povrijeđenih nakon zemljotresa.  Domaćin vježbe bio je Crveni križ općine Ključ, uz podršku Crvenog križa Unsko-sanskog kantona i gradske i općinskih organizacija Crvenog križa na području ovog kantona.
Simulaciono-pokazna vježba organizirana je povodom obilježavanja 13. oktobra, Svjetskog dana smanjenja rizika od katastrofa.

Učešće na smotri uzeli su kantonalni timovi Službe zaštite i spašavanja Crvenog križa, kao i Crveni krst/križ Brčko Distrikta BiH, te Civilna zaštita općine Ključ, Vatrogasna jedinica općine Ključ, Policijska stanica Ključ, J.U. Dom zdravlja Ključ, Kajak Kanu klub Ključ i Gorska služba spašavanja stanica Bihać. U ovom događaju učestvovalo je 150 osoba, uposlenika i volontera u strukturi Crvenog križa, te partnerskih službi.

Simulaciono-pokaznom vježnom Crveni križ, civilna zaštita i ostali partneri u sistemu zaštite i spašavanja demonstrirali su pripravnost i spremnost svojih timova da odgovore na neku od prirodnih i drugih nesreća.

IMG_9758

IMG-9ad9f4a2ef7e64a1dfd06a1c7e45dcdc-V

IMG-23af69ae55b4044502408e77c5c52099-V

Prije početka vježbe upriličena je smotra, a timovi su formirani u skladu sa svojim zadacima: prva pomoć, psiho-socijalna podrška, Služba traženja, logistika, evakuacija unesrećenih, realistički prikaz povreda, stanja i oboljenja, hitna medicinska pomoć, civilna zaštita, vatrogasci i policija.
Nakon izvršene smotre, prisutnima se obratio Namik Hodžić, rukovodilac Službe zaštite i spašavanja Crvenog križa Federacije BiH, koji je timove proglasio spremnim za vježbu.
Prisutnima su se obratili gosti- predstavnik Kantonalne uprave Civilne zaštite USK Muharem Kartal i Amir Hadžić ispred Općine Ključ. Među prisutnim gostima bili su i Enes Memić iz Federalne uprave Civilne zaštite, kao i Mahmoud Y. Ali, direktor  Crvenog polumjeseca Ujedinjenih Arapskih Emirata- ureda u Sarajevu.

IMG-56beaa38149207007f04cd348dbb4376-V

IMG-631557b6729547ad8aef29c2204345db-V

IMG-9254779c84b29f6e36ad61f0ad3de5c4-V
U ime domaćina, prisutnima su se obratili predsjednik Crvenog križa Unsko-sanskog kantona Husein Kličić i predsjednik Crvenog križa općine Ključ Senad Ibrahimović.
Tokom izvođenja vježbe, svi timovi Službe zaštite i spašavanja Crvenog križa Federacije BiH i partneri pokazali su zavidnu spremnost i visok nivo saradnje.

Po završetku vježbe partnerskim službama su uručene zahvalnice, a učesnicima su uručene diplome za učešće.
Predsjednik Crvenog križa Unsko-sanskog kantona uručio je poklone Crvenom križu/krstu Brčko Distrikta BiH, Crvenom polumjesecu Ujedinjenih Arapskih Emirata i Crvenom križu Federacije BiH.
Nakon završetka vježbe, Logistički tim za ishranu Crvenog križa Federacije BiH, načelu sa Crvenim križem Unsko-sanskog kantona, spremio je ručak za sve učesnike vježbe.

IMG_9711 IMG_9709 IMG_9703 IMG_9693 IMG_9690 IMG_9961