Ministarstvo raseljenih osoba FBiH izdvojilo 300.000 KM za podršku privrednicima povratnicima

posted in: Arhiva | 0
Ugovori su potpisani na osnovu provedenog javnog poziva u okviru Programa podrške razvoju start up (početnog biznisa) povratnika. S privrednicima iz povratničkih sredina, koji uglavnom predstavljaju populaciju mladih, ugovore je
potpisao federalni ministar raseljenih osoba i izbjeglica Edin Ramić.

Ministar Ramić je u svom obraćanju naglasio činjenicu da su podršku dobili svi povratnici koji su se prijavili na ovaj javni poziv i dostavili validnu dokumentaciju.

“Ovo je druga godina kako provodimo ovaj program. To je finansijska podrška za biznise koji su u početku, tzv. start up biznise. Naša želja je da podržimo poduzetnički duh u povratničkim sredinama i da ohrabrimo sve ljude koji mogu osmisliti poslovnu ideju. Cilj je da poduzetni ljudi imaju priliku da sebi i drugima kreiraju radno mjesto, umjesto da čekaju nekog drugog. Važno je naglasiti da u povratničkim sredinama postoje ogromni potencijali i da je potrebno da poduzetnički element dolazi do izražaja, jer duh ‘čekanja na donacije’ zna uništiti samopouzdanje zajednice, dok je poduzetništvo jača”, kazao je Ramić.

Dodao je da je suština start upa da se širi duh poduzetničke inicijative i borbe po pravilima tržišta, kako bi se povratničke sredine oslobađale nemoćnog statusa pred zamahom tržišta kao u slučaju dijelova poljoprivredne proizvodnje.

“Iako je i ovaj naš program svojevrstan start up jer traje tek drugu godinu, iskustva su ohrabrujuća. U odnosu na prošlu godinu imamo skoro dvostruko više korisnika, a narednih godina će to još više rasti. U povratničkim sredinama ima ideja, potrebno je više samopouzdanja i znanja, a podršku će garantovati institucije”, kazao je Ramić.

Dodao je da je ovogodišnji javni poziv za podršku početnim biznisima uspostavljen na principima koji predviđaju ravnomjernu zastupljenost različitih regija i privrednih programa.

img
“Start up je dio naših nastojanja da budemo najjači oslonac povratničkim sredinama, da budemo vjetar u leđa svima, a posebnom mladim ljudima iz te populacije. Start up je dio strukture programa kojom podržavamo povratnike, dok učenicima subvencioniramo prevoz, mladima osiguravamo stipendije kroz studiranje, a potom im plaćamo pripravnički staž, te tako na različite načine dajemo priliku da razviju svoje poslovne ideje. Važna je poruka koju šaljemo danas, a to je da postoje značajne pozitivne priče i pomaci u povratničkim sredinama, ali i da stvaramo jednu novu energiju koja će biti snaga i oslonac budućnosti ove zemlje”, kazao je Ramić.

Jedan od dobitnika je Elmir Hodžić, vlasnik auto Quattro škole u Zvorniku, koji je kazao da mu ova finansijska podrška znači mnogo za proširenje kapaciteta.

“Što se tiče Zvornika, mi smo jedina auto škola koja obuhvata povratničku populaciju. Zahvaljujući ovim sredstvima konačno ćemo imati priliku da imamo mogućnost za potrebnu obuku za C1 što je dobro i vrijedno za ovu sredinu. Hvala ministru Ramiću koji je ovime podržao ne samo mene već i sve buduće vozače među povratnicima”, kazao je Hodžić.

Haris Hadžić je vlasnik firme “Ha Shop” iz Doboja, koja se bavi uvozom i distribucijom rabljene robe, a uz ovu podršku će, kako je istaknuo, moći proširiti proizvodnju i nova zapošljavanja povratnika.

“Ovaj program predstavlja značajan oslonac za biznise u povratničkim sredinama. Svi ljudi koji vode posao i zapošljavaju znaju sve poteškoće s kojima se suočavaju, a poseban izazov je za povratnike. Iz perspektive privrednika ovaj program Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica vrijedi pažnje i zaslužuje poštovanje”, kazao je Hadžić.

Inače, vrijednost potpisanih ugovora namijenjenih za podršku razvoju početnog biznisa povratnika iznosi 300.000 KM, a sredstva su osigurana u budžetu Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica.

img (1)