Obilježen Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

posted in: Arhiva | 0

Tačno prije 29 godina Bosna i Hercegovina je stekla nezavisnost, ali bitka za Bosnu i Hercegovinu još nije završena.

Referendum o nezavisnosti, održan 29. februara i 1. marta 1992. godine, značio je potvrdu opredjeljenja većine građana prema budućnosti zemlje.

Referendumsko pitanje je glasilo: “Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?”

Od ukupnog broja (2.073.568) građana koji su glasali na referendumu za utvrđivanje statusa Bosne i Hercegovine, za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive izjasnilo se 2.061.932. građana ili 99,44 %.

Povodom Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine u Ključu je upriličen prigodan Program obilježavanja, a u nastavku slijede slike koje prikazuju samo dio atmosfere sa održanih manifestacija.