Uspješno implementiran projekat “Podrška ruralnom razvoju kroz jačanje seoskog i agro turizma u lokalnim zajednicama”

posted in: Arhiva | 0

U okviru projekta “Podrška ruralnom razvoju kroz jačanje seoskog i agro turizma u lokalnim zajednicama”, koji je finansiran od strane Mreže za ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini (NAGE program), provedena edukacija seoskih domaćinstava sa područja općine Ključ. Prije početka edukacije, prisutnima se obratio savjetnik načelnika općine Ključ, gospodin Šukrija Botonjić, koji je naglasio značaj ovog projekta za područje Ključa. Smatra da je najbitnije uvezati sva domaćinstva sa područja općine Ključ, kako bi zajednički jačali i razvijali turističke i poljoprivredne potencijale ove općine. Edukacija za domaćinstva je provedena u sklopu tri trening modula:•Osnovni pojmovi u ruralnom turizmu•Formiranje i razvoj turistički ponude u seoskom domaćinstvu•Promocija i plasman turističke ponude u seoskom domaćinstvu#MrezaZaRuralniRazvojBiH#bhselo#ruralniturizam#općinaključ

Unija za održivi povratak i integracije u BiH završila je implementaciju projekta “Podrška ruralnom razvoju kroz jačanje seoskog i agro turizma u lokalnim zajednicama”, finansiran od strane Mreže za ruralni razvoj u Bosni i Hercegovini (NAGE program), a koji je proveden na području općina Ključ i Mrkonjić Grad.U općini Ključ održana je završna manifestacija projekta na kojoj su prisustvovali načelnik općine Ključ, gospodin Nedžad Zukanović sa svojim saradnicima, načelnik opštine Mrkonjić Grad, gospodina Dragan Vođević sa svojim saradnicima, mladi kolaboratori (sarasnici UZOPI na terenu) i predstavnici UZOPI u BiH.Na završnoj manifestaciji predstavljeni su rezultati projekta gdje je istaknuta edukacija 10 domaćinstava (5 iz Ključa i 5 iz Mrkonjić Grada) koja se bave ruralnim i agro turizmom. Nakon edukacije domaćinstava kreirane su turističke ponude i iste su predstavljene na web portalu www.bhselo.ba.Načelnici općina saglasni su da je potencijal u njihovim lokalnim zajednicama razvoj i jačanje ruralnog i agro turizma, i da je to jedan od vidova samozapošljavanja građana. Također, istakli su da je povezivanje općina Ključ i Mrkonjić Grad, kroz zajedničke aktivnosti u ovoj oblasti, bitan segment za razvoj samih lokalnih zajednica.Unija za održivi povratak i integracije u BiH, nastavit će pratiti aktivnosti domaćinstava sa područja ovih općina, ali će i kreirati nove modele za proširenje ovih aktivnosti, u saradnji sa općinama, i prema drugim zainteresovanim domaćinstvima u ovim lokalnim zajednicama. #MrezaZaRuralniRazvojBiH#bhselo#ruralniturizam#općinaključ#opštinamrkonjićgrad