Ključani svečano i dostojanstveno obilježili 20 godina slobode

posted in: Dijaspora | 0

Ključani su 20 godina slobode proslavili svečano i dostojanstveno. Nakon niza aktivnosti koje su održane u proteklim danima, a u sklopu programa obilježavanja Dana općine Ključ jučer 15. septembra održana je svečana sjednica u Sali Općinskog vijeća Ključ na kojoj je sve prisutne pozdravio prvi čovjek naše općine Načelnik Nedžad Zukanović. 

 

Odlukom Općinskog vijeća na svečanoj sjednici povodom Dana općine Ključ, 15. septembra, najzaslužnijim pojedincima ustanovama i organizacijama dodijeljena su javna priznanja Općine. Javno priznanje Počasni građanin općine Ključ uručeno je Đemalu Keseroviću iz Velike Kladuše za aktivno učešće u odbrani i oslobađanju Ključa 1995. godine. Plaketa Općine Ključ dodijeljena je Razvojnom programu UN-a – UNDP BiH. Generali Sakib Forić, Atif Dudaković, komadant Amir Avdić i Ziska Alagić, supruga generala Mehmeda Alagića, svečano su otkrili ploču s imenom rahmetli generala Mehmeda Alagića koje će u Ključu nositi gradski trg. Položeno je cvijeće i proučena fatiha na spomen obilježju šehidima Ključa na Trgu Alije Iztbegovića. Upriličena je i posjeta Spomen sobi u Domu kulture te izložbi slika Saveza logoraša BiH u organizaciji Udruženja logoraša „Omer Filipović“, također,u prosotrijama Doma kulture Ključ. Centralni dio manifestacije „20 godina slobode“ održan je u večernjim satima na Trgu Alije Izetbegovića pred velikim brojem građana gostiju i prijatelja našeg grada. Načelnik Nedžad Zukanović je u svom obraćanju ključanima  čestitao 20 godina slobode i pozvao ih na jedinstvo i zajedničko djelovanje u stvaranju boljih uvijeta za život svih nas u našem gradu. Evocirajući uspomene na 15 septembar 1995 godine građanima se obratio i Amir Avdić, ratni komadant 510 oslobodilačke brigade koja je među prvima ušla u Ključ 15. septembra. Dan oslobođenja naše opoćine uveličao je premijer USK-a Izudin Saračević.Za sve građen organizovan je i bogat kulturno-zabavni program, torta u povodu 20 godina slobode duga 20 metara i vatromet.