U organizaciji udruženja „Prijatelji Ključa“ Luzern i lokalnog udruženja „Prijatelji Ključa“ Ključ u Švicarskoj obilježen Dan državnosti Bosne i Hercegovine

posted in: Arhiva, Dijaspora | 0

Oni znaju ko su, odakle su. Uče i svoju djecu da i ona znaju ko su, ko su njihovi rođaci, prijatelji, a istovremeno podsjećaju i sve druge moralnim vrijednostima ne dozvoljavajući da nas geografska udaljenost udalji jedne od drugih.

Oni su „Prijatelji Ključa“. Stalno pokazuju da su ljudi od djela i da iza njihovih akcija stoji “armija prijatelja”.

CH1
U organizaciji udruženja organizovana je i proslava obilježavanja 25.novembra – Dana državnosti Bosne i Hercegovine u Luzernu, Švicarska.

Prilika je bila podsjetiti se na događaje iz historije vezane za ovaj značajni datum, ali i sresti se i proveseliti sa dragim ljudima i prijateljima u okviru koncerta pod nazivom „Imamo je i ona ima nas. Jedna i jedina BiH“. Učesnici su bili „prijatelji Ključa“ sa svih strana, od Ključa, Njemačke … do Švicarske – KUD „Stari grad“ Ključ, pjevači, umjetnici …

Prijatelji ne bi bili prijatelji da nisu i ovaj put organizovali humanitarnu akciju prikupljanja novčanih sredstava za djecu sa poteškoćama u razvoju kao pomoć u radu udruženju „Lejla“.
Bliži se i kraj godine, vrijeme kada se svodi račun o urađenom u proteklom periodu. Kada je Ključanima bilo najpotrebnije Humanitarno udruženje „Prijatelji Ključa“ iz Švicarske se pokazalo kao oslonac svima onima kojima je pomoć potrebna.

U tom smislu, navedimo neke od aktivnosti udruženja:
– Pomoć za liječenje oboljelih … 143.029,93 KM,
– Pomoć u sanaciji stambenih objekata … 13.224,17 KM,
– Pomoć za škole u Ključu (školski pribor, igralište za djecu sa posebnim potrebama, igralište srednje škole) … 18.373,16 KM,
– Sanacija šehidskih mezarja i pomoć nogometnom klubu „Ključ“ … 4.260,94 KM,
– Podrška PU Ključ … 3.000,00 KM.

Zbrajanjem onoga sto je u kratkom vremenu urađeno dobijemo impozantnu cifru u iznosu od 181.888,20 KM.

Sada već govorimo o značajnom iznosu, koji je rezultat početne ideje organizovanja da se mjesečno „halali“ vrijednost jedne kutije cigareta. Ovo je samo dokaz da je svaka pomoć velika pomoć.
Prijatelji su pomagali kad god je bilo potrebno, u liječenju djece, odraslih, starih i iznemoglih, gasili su požare, gradili igrališta, pomagali sportske i vjerske ustanove, trudili se da budu tamo gdje su potrebni.

Kažu da žele da se u svom gradu lijepo i ugodno osjećaju, da doprinose i budu korisni, a smatraju da se uvijek može i više doprinijeti. U želji da ostvare više, „Prijatelji Ključa“ Luzern su inicirali i osnovali istoimeno udruženje u Ključu.

Udruženje „Prijatelji Ključa“ Ključ se trudi da radi i radi mnogo. Organizuju i provode akcije, odlaze na teren i odnose pomoć na lice mjesta, kontaktiraju sa korisnicima naših akcija, sa ustanovama i žele da znate da se uvijek možete obratiti kod njih, jer su oni naša „produžena ruka“. Udruženje „Prijatelji Ključa“ sve akcije finansira isključivo članarinama koje su jedini izvor finansiranja Udruženja. Organizovali su se dobrovoljno, pomažu dobrovoljno i zato dragi naši Ključani, vjerujemo da u našem gradu ima još ljudi koji se mogu pridružiti i spisak članova produžiti, samim tim omogućiti bolje djelovanje.
Dovoljno je da izdvojite mjesečno vrijednost “jedne kutije cigareta” i da pomognete ljudima kojima život uveliko ovisi o Vašoj pomoći.

Aktivnostima Jedinstvenog općinskog organa uprave općine Ključ, u okviru projekta „Dijaspora za razvoj“ uskoro se očekuje i otvaranje Ureda za dijasporu gdje će biti smještena kancelarija za rad Udruženja „Prijatelji Ključa“ Ključ, čime bi rad ovog udruženja bio još više poboljšan.

Želimo im uspjeh u daljem radu !

CH (4)

CH (3)

CH (2)

CH (1)